Православната църква почита св. Йоан Кръстител, който кръщава Исус Христос в река

...
Православната църква почита св. Йоан Кръстител, който кръщава Исус Христос в река
Коментари Харесай

Християните празнуват Ивановден!

Православната църква почита св. Йоан Кръстител, който кръщава Исус Христос в река Йордан. Празникът е именуван от народа още Ивановден. Св. Йоан Кръстител е назоваван още Предтеча, тъй като предсказва идването на Христос на земята и приготвя пътя на месията с проповедите си. Според Евангелието той се прочул като просветител в Юдея и Галилея.

Св. Йоан Кръстител , прочут и като  Св. Йоан Предтеча,  е братовчед и предходник на Исус Христос, който съгласно Евангелието, предсказва идването на месията (на Христос) на земята. Според Евангелието той се прочул като просветител в Юдея и Галилея.

Св. Йоан Кръстител е водил монашески живот в пустинята.

Ивановден  е набожен и национален празник, в чест на Свети Йоан Кръстител. Отбелязва се неподвижно на 7 януари по православния църковен календар.

Ивановден е най-празнуваният имен ден в България, отбелязван от повече от 300 хиляди души. По старому е честван на 20 януари.

Според националното поверие Св. Йоан е настойник на кумството и побратимството. Обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден. В някои региони на страната то даже е по-характерно за този празник. Навсякъде обредът е за младоженците, като действието се прави от кума или девера. Затова окъпването би могло да се преглежда като детайл от след сватбените традиции, с който се затваря необятният кръг на сватбената обредност. На този ден ергените къпят момите, къпят се и младите мъже и именниците. В югозападна България къпят младоженките и дребните момиченца на възраст до една година. Обредното къпане включва и разменянето на дарове, както и гостувания и празнична софра. Народната визия за Св. Йоан като настойник на кумството и побратимството дефинира гостуванията у кумовете. Кумците носят кравай, месо, вино. Прави се обща софра.

На Ивановден изтича срокът, през който вървят новогодишните маскирани дружини. В някои региони на страната коледарите водят тържествено царя на чешмата и го окъпват. След това той устройва пиршество, на което участват и маскирани като мечка, булка и мъже облечени като баби. Накрая всички излизат на празнично хоро, с което завършва цялостният цикъл на обичая Коледуване.

Много значим аспект от традициите Ивановденските традиции и ритуали е появяването в ранно утро на маскирани и предрешени мъже с маски, които преминавайки от дом на дом, по-специално в Северна България, само че като цяло в цялата страна, със своите игри, музика и ритуали донасят многообразие. Има наслада и сигнал, че е време студът и снегът да дадат място на първите пролетни лъчения и цялостното прекосяване на българската земя към ново начало. Кукерските игри и ритуали са самостоятелни за всеки регион, само че като цяло задачата им е да прогонят злите сили и да да донесат здраве и благодат за идната година.

 

Имен ден честват:

Иван, Иво, Йоан, Ивац, Ивайло, Ивал, Ива, Йоанна, Иванка, Ивана, Йоана, Иванина, Ивон, Калоян, Калояна, Ивиана, Ванина, Ваньо, Ваня, Йово, Йовко, Йовчо, Йовка, Йовелина, Йото, Йонко, Йонка, Жана, Жанет, Ивайла, Ивет, Ивета, Ивелина, Ивалена, Ивелин, Ина, Инна, Инка, Ивона, Яни, Яница, Янислав, Янислава, Янимира, Яне, Яна, Янка, Янко, Янета, Яниса, Янин, Янина, Янита, Янимир, Яник, Янек, Янико, Яника, Янаки, Яно, Яньо, Янчо, Янак.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР